Fachowe porady aranżacji dziecięcego pokoju

Niesamowita aranżacja pomieszczenia dla dziecka na poddaszu
22 grudnia 2015
Co zrobić, aby dziecięcy pokój był ustawny?
22 lutego 2016
Tapety do pokoju dziecka - Kinderzimmer im Dachgeschoss mit Babybett

Pokój dziecka ma to do siebie, iż spełnia się on jednocześnie jako jego sypialnia, bawialnia oraz miejsce do nauki. Architekci wnętrz doskonale zdają sobie sprawę z tym co powinno się robić, aby taka przestrzec była odpowiednio zaprojektowana. W jaki sposób zaaranżować dziecięcy pokój, aby był w stanie sprzyjać zabawie, skupieniu oraz wypoczynkowi.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że łóżko nie powinno być w stanie znajdować się tuż pod samym oknem, ani przy kaloryferze. Najlepiej będzie prezentowało się miejsce znacznie bardziej zaciszne, w którym dziecko będzie mogło liczyć na prawdziwy święty spokój.

Łóżko ma to do siebie, iż jest najbardziej istotnym meblem w dziecięcym pokoju, które jaszcze nie skończyło trzech lat. Powinno cechować się tym, iż posiada materac, który jest zdrowy dla kręgosłupa i umiejscowiony jest on na podłożu, które jest sztywne. Warto zadbać o to, aby dno łóżeczka posiadało regulowaną wysokość. Multisensoryczne łóżeczka spiszą się tutaj wręcz na medal, szczególnie te które stymulują to w jaki sposób dziecko się rozwija. Dobrze prezentować się będą łóżeczka, które bez większego problemu można zamienić w niewielkich tapczan.

Dodatkowo warto zauważyć, iż niezwykłą wygodą będzie mogło się pochwalić łóżeczko przeznaczony dla małych dzieci, które jest umiejscowione poprzez krótszy bok do ściany, dzięki czemu rodzice w takiej sytuacji mogą podejść do dziecka, aż z trzech stron. Najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie z boku szafki z blatem, na którym będzie można przewijać dziecko. Warto zadbać o to, aby cechował się on wysokością rzędu 85-90 centymetrów i szerokością w okolicach 90 czy 120 centymetrów i przede wszystkim potrzebne będą barierki zabezpieczające. Dzieci, które są w przedszkolu będą naprawdę zadowolone z rozsuwanego łóżka, które będzie mogło rosnąć wraz z samym dzieckiem.

Jeśli okazałoby się, iż w jednym pokoju będzie mieszkało kilkoro dzieci to warto umiejscowić łóżko w taki sposób, aby przypominało wagon sypialny czy koi na statku. Kombinacji związanej z ustawieniem łóżka i zagospodarowaniem przestrzeni pod nimi jest naprawdę bardzo sporo. W zasadzie kwestią dosyć pewną będzie fakt, iż dzieci będą w stanie walczyć o miejsca, które będą umiejscowione na górze. Warto też pamiętać o tym, aby zawsze pod ręką był materac dla gości, który można wysunąć spod łóżka, albo szuflady na zabawki oraz sportowy sprzęt.

Co do rozkładanych sof to one powinny być przeznaczony tylko dla gości. W życiu codziennym o wiele lepszym rozwiązaniem będą tapczany, niżeli łóżka. Przede wszystkim cechują się one lepszym, a co za tym idzie zdrowszym materacem, a dodatkowo dzieci bez większego problemu mogą zdecydować się na posłanie go, dzięki czemu zostaną one niezwykle szybko samodzielne.

Urządzanie przestrzeni przeznaczone do zabawy w dziecięcym pokoju

Nieskomplikowane, naturalne wnętrze, które cechuje się wręcz doskonałą scenografią przeznaczoną dla zabaw dziecięcych. Wystarczy, że zdecydujecie się na użycie wyobraźni oraz kilku akcesoriów, dzięki czemu taka przestrzeń będzie mogła po chwili stać się zamkiem, wzbudzonym oceanem czy niezwykle rozległą krainą, prze którą będą mknąć pociągi np: dzięki tapetą z nadrukiem.

Dzieci w wieku przedszkolnym muszą mieć odpowiednią ilość wolnej przestrzeni umiejscowionej na podłodze, zaś dzieci, które są już stosunkowo większe potrzebują miejsca na to, aby uprawiać hobby. W niektórych sytuacjach będzie wystarczyło jak zostanie użyty dodatkowy stół, który pomoże w tworzeniu budowli z kloców, jednak w niektórych sytuacja istnieje potrzeba, aby zorganizować miejsce, w którym dzieci będą w stanie grać na instrumentach. W Stanach Zjednoczonych niezwykle często można zobaczyć, że gdy dziecko chce grać na jakimś instrumencie to rodzice decydują się, aby udostępnić mu garaż do tego.

Dziecko w wieku nastoletnim zapewne będzie znacznie bardziej preferowało siadać z laptopem na łóżku, niżeli przy biurku. Dlatego też znacznie lepiej będzie zdecydować się na doprowadzenie do pokoju internetu. Najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na internet bezprzewodowy. Oczywistym jest to, iż internet będzie niezwykle przydatny podczas nauki.

Warto pamiętać, iż telewizor w pokoju u dziecka nie jest czymś koniecznym. Jeśli zaś chodzi o telewizyjne gniazdko, to będzie ono doskonałe w momencie, gdy dziecko będzie chorowało.

W jaki sposób planować przestrzeń do nauki w pokoju u dziecka?

Podstawą jest oczywiście biurko, które musi być stosownych rozmiarów. Istnieje możliwość umiejscowienia go pod oknem, dzięki czemu dziecko będzie w stanie cieszyć się z bezproblemowe możliwości użytkowania światła dziennego. Warto zadbać o to, aby było ono w stanie padać z lewej strony. Umieszczenie światła z tyłu jest dosyć niewskazaną decyzją, tak samo jak takie, które pada z przodu nie będzie się dobrze spisywało.

Jeżeli zdecydujecie się umiejscowić dziecięcy pokój od północnej strony, czy też wschodniej to światło rozproszone nie będzie w stanie wpłynąć na dekoncentrację, zaś będzie niezwykle pomocne przy pracy. Zazwyczaj pokoje dla dzieci wymagają umieszczenie po stronie słonecznej w domu. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem mogą okazać się rolety typu screen, które doprowadzą do ograniczenia dostępności promieniowania słonecznego, a tapety rozświetlą pokój.

Biurko, które posiada regulowaną wysokość blatu będzie najodpowiedniejsze. Kiedy kat pomiędzy ramieniem, a przedramieniem osoby, która siedzi przed biurkiem będzie tworzył kat prosty wtedy biurko będzie umiejscowiony w sposób odpowiedni.

Jeśli zaś chodzi o krzesło to wybór powinien zostać postawiony na jak najbardziej ergonomiczne wyjście. Najlepiej jeżeli posiada do tego atest Państwowego Zakładu Higieny.

Komentarze są wyłączone.