Kolorystyka pokoju dziecka

9 Cze

Powszechnie wiadomo, że otaczające nas barwy w istotny sposób wpływają na nasze samopoczucie oraz nastrój. Urządzają mieszkanie, staramy się odpowiednio rozplanować kolorystykę poszczególnych pomieszczeń, tak by pasowała ona do funkcji danego wnętrza. W naszych sypialniach dominują spokojne, jasne barwy ułatwiające wycieszenie się przed snem, natomiast żywsze kolory zdobią nasze salony.

Również podczas aranżacji wnętrza w pokoju dziecięcym warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kolorów. Pamiętajmy, że pokój dziecka to pomieszczenie, który musi spełniać kilka funkcji jednocześnie: być miejscem do nauki, zabawy oraz sypialnią. Powinien być on wesoły i przytulny, zaś kolory mebli i ścian są ważnym elementem tego wnętrza.

Kolorystyka tego pomieszczenia powinna być dopasowana do kilku istotnych czynników: płci dziecka, jego wieku oraz jego temperamentu.

Urządzając pokój dla niemowlaka powinniśmy zadbać, by dominowały tu spokojne barwy. Ułatwiają one zasypianie, co w przypadku małych dzieci jest bardzo ważne. Na żywsze kolory można się skusić w pokoju urządzanym z myślą o starszym dziecku lub nastolatku. Nie należy jednak przesadzać z żywą kolorystyką. Kolory w pokoju dziecka nie mogą być zbyt intensywne. Zaleca się m.in. unikanie intensywnej czerwieni, która może powodować u dziecka rozdrażnienie i problemy z wyciszeniem się.

Bardzo często podczas aranżacji wnętrza w pokoju dziecka staramy się dopasować jego kolorystykę do płci dziecka. Dla dziewczynek najchętniej wybierane są pastelowe kolory, dla chłopców ? błękity.

Modnym sposobem na udekorowanie ścian w dziecięcym pokoju są fototapety. Dzięki nim na ścianach dziecięcego pokoju mogą pojawić się jego ulubieni bohaterowie z kreskówek lub przedmioty związane z zainteresowaniami dziecka. Fototapeta dopasowana do zainteresowań dziecka sprawi mu wiele radości i ozdobi wnętrze dziecięcego pokoju. Dobrym rozwiązaniem są również naklejki ścienne. Są one produkowane zarówno z myślą o maluchach, jak i nastolatkach. Dla tych najmłodszych dostępne są tego typu dekoracje ścienne z bajkowymi motywami, dla starszych polecane są naklejki z idolami.

Prawdziwą karierę robią z ostatnim czasie stworzone specjalnie z myślą o małych artystach tapety, na których dziecko może swobodnie rysować. Dostępne są na rynku m.in. tapety – kolorowanki, które dają dziecku możliwość samodzielnego udekorowania swego pokoju. Taka ściana stanie się nie tylko dekoracją wnętrza, ale czynnikiem pobudzającym wyobraźnię i rozwój artystyczny malucha.

Malując wnętrze dziecięcego pokoju należy zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo jego lokatora. Do malowania używajmy zatem farb, które posiadają atest Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Komentarzy chwilowo brak...

Napisz komentarz