Pokój dla chłopca a pokój dla dziewczynki.

Jak dobrać kolorystykę do pokoju dziecinnego?
21 września 2011
Oświetlenie do pokoju dziecinnego a aranżacja wnętrz
5 października 2011

Zastanawiając się nad urządzeniem pokoju dziecięcego, w zależności od tego, czy nasze dziecko jest dziewczynką, czy chłopcem decydujemy się na meble, dekoracje, i kolory, które utarły się, jako te najodpowiedniejsze dla płci dziecka. Ponieważ dziewczynki są ubierane zazwyczaj w kolorach czerwonych czy różowych, ich wystrój wnętrza będzie bardzo podobny. Będą dominowały wesołe kolory i róż. Natomiast w przypadku chłopca barwy będą bardziej surowe, i stonowane, natomiast nie ciemne i przytłaczające.

Meble do pokoju dziecinnego zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki, będą spełniały taką samą rolę, mogą być dobrane w stylu klasycznym lub fantazyjnym i nowoczesnym. Nawet najbardziej proste meble w neutralnych kolorach będzie można w późniejszym czasie przyozdobić naklejkami wybranymi przez pociechę. Podstawowe wyposażenie pokoju każdego dziecka zawiera: wygodne łóżeczko lub tapczanik, biurko lub mały stoliczek z krzesełkiem dobranym względem wzrostu dziecka, kosze na zabawki, krzesło do karmienia (w przypadku rocznego lub trzyletniego dziecka), szafki i szafę na ubranka, materiałowe pojemniki na zabawki mocowane do sufitu lub ściany, regał na którym pociecha będzie mogła gromadzić maskotki, lalki, samochodziki, klocki, rysunki, kolekcję bajek, książeczek, malowanek; półki które możemy umieścić na jednej ze ścian pokoju, spełniające podobną rolę do regałowych półek, czyli wszelkie zabawki i rzeczy dziecka będą mogły znaleźć miejsce właśnie na tejże półce.

Pamiętajmy jednak, aby nie ustawiać na niej rzeczy ciężkich, ponieważ dziecko może je strącić i spadając na głowę mogą jemu zrobić krzywdę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stawianie na tego typu półkach pluszaków, przynajmniej do czasu, kiedy dziecko nie osiągnie odpowiedniego wieku. Oczywiście mały kolorowy dywanik położony pośrodku pokoju, na którym dziecko będzie spędzało najwięcej czasu będzie dobrym rozwiązaniem. Dla chłopców najlepiej jak by był z motywem samochodów lub postaci z kreskówek które ogląda, a dla dziewczyny z lalkami, domkami dla lalek, czy w różnorodne kwiatki i misie.

Podobnie będzie z zasłonkami, roletami i firankami, o ile ściany są ubogie w różnego rodzaju dekoracje, tak elementy zdobnicze okien mogą być uszyte z materiałów wykorzystywanych do aranżacji pokojów dziecinnych. Oświetlenie dziecinnych pokojów jest bardzo ważne wyłącznik do światła powinien być umieszczony na wysokości wyciągniętej ręki dziecka, tak aby mogło samo je zapalić lub zgasić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *