Pokój nastolatka

Pokój dziecięcy miejscem zabaw
11 maja 2012
Uroki piętrowego łóżka
26 maja 2012

Dorastanie to trudny czas w życiu młodego człowieka. Nastolatek często zmienia swe poglądy, zmienia się jego podejście do otaczającej do rzeczywistości. Potrafi być bardzo zmienny i kapryśny. Okres dojrzewania to czas, w którym młody człowiek bardzo potrzebuje własnego azylu, poczucia bezpieczeństwa oraz prywatności. Jaki powinien być pokój nastolatka? Przed e wszystkim funkcjonalny i wygodny, przystosowany do częstych zmian, dający młodemu człowiekowi sporo prywatności.

Pokój ? odbicie osobowości nastolatka.

Młodzi ludzie mają wyjątkowo silną potrzebę akcentowania swego indywidualizmu i wyrażania swej osobowości. Oryginalne stroje i fryzury to nie wszystko. Dla nastolatka ważne jest również jego najbliższe otoczenie, a zwłaszcza jego pokój. Nie aranżujmy wnętrza pokoju nastoletniego dziecka według własnych gustów. Dopuśćmy do głosu młodego człowieka. Dla nastolatka to bardzo ważne. To on będzie spędzał czas w swym pokoju, tu będzie przyjmował swoich kolegów. Pozwólmy mu zatem wziąć udział w urządzaniu swego pokoju.

Gust nastolatka może szybko się zmieniać, dlatego warto unikać aranżacji, które później trudno zmienić. Meble dobierajmy tak, by w razie potrzeby można było zmienić ich ustawienie. Uważajmy również na kolor ścian. Niektóre nastolatki uwielbiają żywe kolory, które później ciężko zakryć jaśniejszą farbą. Jeśli decydujemy się na intensywne barwy ścian, być może lepiej zamiast malowania zdecydować się na tapetowanie.

Wygodnie i praktycznie.

Pokój nastolatka ma być nie tylko miejscem, w którym zaakcentować swą osobowość i swoje zainteresowania. Pamiętajmy, że wnętrze to musi jednocześnie służyć dziecku do spania oraz do nauki. Dlatego musi w nim panować ład oraz podział na poszczególne strefy aktywności. Szczególnie ważne jest rozdzielenie miejsca do spania oraz miejsca do nauki.

Biurko znajdujące się w pokoju nastolatka powinno mieć możliwość ustawienia na nim komputera, przy którym młodzi ludzie zazwyczaj spędzają wiele czasu. Biuro to musi posiadać dużą ilość półek i szuflad, a także miejsce na płyty CD i gry komputerowe. Uzupełnieniem wyposażenia przestrzeni służącej do nauki powinien być regał z książkami, bo przecież im starsze dziecko, tym więcej nauki i związanych z tym podręczników.

Miejsce na hobby.

Większość nastolatków ma jakieś zainteresowania. Własny pokój daje im możliwość zaprezentowania swej pasji i podzielenia się nią ze swymi gośćmi. Najłatwiej mają kolekcjonerzy. Na półkach, szafkach mogą wystawić swe zbiory modeli samochodów lub porcelanowych figurek. Młodzi malarze mogą zawiesić swe prace na ścianie.

A co z innymi pasjami? Czy nie można wyeksponować innych zainteresować? Gitara wcale nie musi leżeć upchnięta na dnie szafy. Można ją wyeksponować, tworząc z niej część wystroju wnętrza. Pomysłowe miejsce można wyszukać również na deskorolkę lub inny sprzęt sportowy. Zawieszony na specjalnych kołkach na ścianie rower? A czemu nie? Przecież to pokój nastolatka, a ci nie znają żadnych ograniczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *