Pokój niemowlaka

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
2 lipca 2012
Pokój dla chłopca
16 lipca 2012

Pojawienie się w domu niemowlęcia sprawia, że pojawia się konieczność urządzenia w domu takiego miejsca, w którym znajdą się trzy podstawowe sprzęty: łóżeczko, szafka na bieliznę oraz kosmetyki, a także stół do przewijania. Jak zaaranżować wnętrze, które zapewni komfort maluszkowi oraz wygodę młodym rodzicom?

Razem czy osobno?

Dla wielu rodziców podstawowym dylematem jest, czy przygotować dla niemowlaka osoby pokój, czy też urządzić mu kącik w sypialni rodziców. Jedni uważają, że dziecko w pierwszych miesiącach życia powinno przebywać jak najbliżej rodziców. W takim przypadku niemowlakowi zamiast osobnego pokoju należy odpowiednio przygotować kącik w sypialni dorosłych. Istnieje również spora grupa ludzi uważających, że młodzi rodzice potrzebują chwili odpoczynku , zaś niemowlak ? własnej przestrzeni. Rodzice, którzy zdecydują się na urządzenie swemu nowonarodzonemu dziecku osobnego pomieszczenia, muszą zadbać o odpowiednią aranżację tego wyjątkowego wnętrza.

Co musi się znaleźć w pokoju niemowlaka?

Obecnie produkcja różnego typu sprzętów i urządzeń dla dzieci jest bardzo wysoko rozwinięta. Są to w większości wyroby, które w pomysłowy sposób ułatwiają opiekę nad niemowlęciem, jak na przykład łóżeczko na kółkach, łóżeczko z zamontowanym blatem do przewijania oraz łóżeczko ?rosnące? wraz z dzieckiem.

Istotną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie mebelków w pokoju tak małego dziecka. Meble powinny być tak ustawione, by ułatwić rodzicom opiekę nad maleństwem. Wygodnym rozwiązaniem jest ustawienie blisko siebie przewijaka oraz szafki z czystymi ubrankami i półki z kosmetykami. Dzięki temu w trakcie przewijania dziecka, rodzic w każdej chwili jedną ręką może przytrzymywać malucha, a drugą sięgnąć po potrzebną rzecz. W pobliżu przewijaka dobrze jest postawić również szczelnie zamykany pojemnik na zużyte pieluchy.

Aranżując wnętrze dla swojej pociechy młodzi rodzice powinni pomyśleć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Przy dziecięcym łóżeczku w pierwszych miesiącach jego życia spędzą z pewnością wiele czasu. Wygodne siedzisko dla mamy i taty, umieszczone przy łóżeczku malucha okaże się z całą pewnością trafną inwestycją.

Jaki kolor jest najlepszy do pokoju niemowlaka?

Bardzo ważną częścią wystroju wnętrza pokoju dla niemowlaka jest jego kolorystyka. Pokój dla tak małego dziecka powinien być przytulny i jasny. O ile żywe, intensywne kolory są dobrym pomysłem przy aranżacji pokoju dla nieco starszych dzieci, w pokoju niemowlaka są one niewskazane, gdyż utrudniają zasypianie. Aby ściany nie były zbyt monotonne i mdłe, można je udekorować np. naklejkami lub ściennymi dekoracjami produkowanymi specjalnie z myślą o wnętrzach urządzanych dla niemowląt.

Warto pamiętać również o tym, że noworodki nie przepadają za zbyt ostrym światłem. Aby uniknąć z ich strony ?narzekań? na rażące światło, można zawczasu zamontować w oknach rolety lub żaluzje.

Komentarze są wyłączone.