Sypialnia nastolatka

Kolorystyka pokoju dziecka
9 czerwca 2012
Bezpieczeństwo w dziecięcym pokoju
25 czerwca 2012

Urządzenie sypialni dla nastolatka nie należy do zadań najłatwiejszych. Głównym problemem jest fakt, że nastolatki najczęściej nie mają osobnej sypialni, tylko wydzielone miejsce do spania w swym wielofunkcyjnym pokoju. Pokój nastolatka musi być zatem i miejscem do spania, i miejscem do nauki. Trzeba również nastawić się na to, że nastolatek będzie zapraszać do domu kolegów, zatem jego pokój powinien być przygotowany do pełnienia również roli pokoju gościnnego. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej fakty przyznać trzeba, że w pokoju mającym pełnić tyle różnych ról dość ciężko jest urządzić sypialnię z prawdziwego zdarzenia.

Sypialnia nastolatka zawsze będzie tak naprawdę tylko kącikiem do spania. Nie znaczy to jednak, że nie ma sposobu na jego atrakcyjne urządzenie. Wręcz przeciwnie. Przy aranżowaniu takiego wnętrza należy jednak pamiętać o paru ważnych zasadach, których przestrzeganie zapewni młodemu człowiekowi wygodę i komfort.

Sypialnia jest przez wielu, w tym również przez nastolatków, traktowana jako oaza prywatności. Poczucie prywatności u dojrzewającego człowieka jest szczególnie ważne. Niejedna nastolatka przed snem uzupełnia wpisy w swym pamiętniku, dbając o to, by nikt tego nie zobaczył. Dobrze znamy filmowy niemal motyw pamiętników czy zdjęć ulubieńców chowanych pod poduszką. Dlatego prywatność jest podstawową rzeczą, jaką powinna zapewniać sypialnia nastolatka. Powinna być ona również miejscem, w którym można rozluźnić się po ciężkim dniu, odpocząć od ?trucia? rodziców i zrelaksować się.

Zapewnienie prywatności w sypialni znajdującej się w wielofunkcyjnym pokoju może być dość trudne. Aby spełnić ten warunek, należy dobrze rozplanować układ wnętrza. Bardzo dobrze, gdy uda się podzielić pokój nastolatka na dwie części: dzienną, przeznaczoną do przyjmowania przyjaciół, nauki i zabawy oraz część sypialną.

Jakie meble młodzieżowe powinny naleźć się w prawidłowo urządzonym kąciku do spania?

Podstawą takiego wnętrza powinna być szafka i lampka nocna. Podczas urządzania wnętrza takiego kącika do spania należy uważać, aby nie zaśmiecić tej części pokoju niepotrzebnymi sprzętami i drobiazgami.

Najważniejszym elementem w sypialni nastolatka jest oczywiście łóżko. Łóżko do pokoju dorastającego dziecka powinno mieć takie rozmiary, jakie mają łóżka dla dorosłych. Warto poszukać dla nastolatka łóżka z wezgłowiem, ponieważ młodzi ludzie dość często przed zaśnięciem czytają w łóżku, a wezgłowie zapewnia im wygodę w czasie wykonywania tej czynności.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Pamiętajmy, że nastolatek nie jest już dzieckiem, które przyjmuje od dorosłych wszystko, co chcą mu zaoferować. Nastolatek ma swoje zainteresowania, chce wyrażać na każdym kroku swój indywidualizm i swą osobowość. Warto zaproponować nastolatkowi współudział w projektowaniu wnętrza, które przecież ma służyć głównie jemu.

Komentarze są wyłączone.