Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Bezpieczeństwo w dziecięcym pokoju
25 czerwca 2012
Pokój niemowlaka
9 lipca 2012

Aranżując wnętrze pokoju dziecięcego pamiętać musimy o wielu istotnych sprawach. Piękne meble, kolorowe ściany i bajeczne dywaniki to nie wszystko. Aby zapewnić dziecku komfortowe warunki do zabawy oraz do nauk, musimy zadbać między innymi o odpowiednie oświetlenie tego wnętrza.

Podstawowe kryteria.

Urządzając pokój dla dziecka musimy zadbać, by docierała do niego odpowiednia ilość światła. Najlepszym źródłem światła jest oczywiście okno. To przez nie wpada najlepsze dla ludzkiego wzroku światło dzienne. Okno niestety nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego oświetlenia pokoju dziecka przez cały dzień, dlatego należy pomyśleć i odpowiednio dobrać inne źródła światła.

Dobrze dobrane lampy oraz lampki pomocnicze powinny być bezpieczne i funkcjonalne. Dobrze, gdy są jednocześnie energooszczędne. Warto zadbać, by padające z nich światło było możliwie jak najbardziej zbliżone swą barwą do światła dziennego.

Praktycznym elementem będzie z pewnością ściemniacz przymocowany do lamy górnej ? głównego źródła światła w pokoju dziecka. Dzięki niemu można w zależności od potrzeb regulować natężeniem światła w tym wnętrzu.

Rodzaje oświetlenia stosowane w dziecięcym pokoju.

Pokój dziecka powinien posiadać trzy źródła światła: górne, miejscowe oraz nocne.

Górne źródło światła zapewni lampa wisząca pod sufitem w centralnej części wnętrza. Pomysłowe klosze, projektowane z myślą o dzieciach sprawią, że będzie ona atrakcyjnym elementem wystroju. Zadbajmy, by klosz był bezpieczny dla dziecka. Zrezygnujmy z tradycyjnego szklanego klosza i postawmy na wyroby wykonane z plastiku lub papieru. Mamy wówczas pewność, że dziecko nie stłucze go podczas zabaw z piłką.

Bardzo ważnym źródłem światła jest także światło miejscowe. Tutaj najważniejsza jest lampka znajdująca się przy biurku. Powinna ona oświetlać blat w tai sposób, by dziecko podczas odrabiania lekcji i pochylania się nad zeszytem nie zasłaniało swym ciałem źródła światła. Lampka nad biurkiem powinna być zamontowana jednocześnie w taki sposób, w padające z niej światło nie raziło dziecka w oczy.

Lampki nocne to często najbardziej pomysłowe i dekoracyjne źródło światła w pokoju dziecka. Padające z nich światło nie powinno być zbyt intensywne. Lampka taka musi być przede wszystkim bezpieczna i łatwa do zapalenia dla leżącego w łóżku dziecka. Specjalne, dziecięce lampki nocne można ustawić na małej szafce nocnej, ustawionej przy łóżku. Większość takich lampek posiada oprawy dotykowe, dzięki którym można je zapalić nie tracąc czasu na poszukiwanie odpowiedniego guziczka. Świetnym pomysłem są również lampki nocne w kształcie gwiazdek lub księżyca, które można zawiesić na ścianie nad dziecięcym łóżkiem. Wnętrze pokoju zyskuje wówczas ciekawą ozdobę, a dziecko ? wygodny dostęp do źródła światła w nocy.

Pomysłowa lampa wzbogaci wnętrze dziecięcego pokoju.

Lampa główna może być ciekawym elementem wystroju wnętrza w pokoju dziecka. Kolorowe klosze ozdobione bajkowymi postaciami to już standard. Świetnie sprawdzają się również zabawne ozdoby przymocowane do klosza. W pokoju dziewczynki mogą to być kwiatuszki lub sympatyczne misie. Lampę w pokoju chłopca udekorować można natomiast samolocikami.

Komentarze są wyłączone.