Wygodne i bezpieczne łóżeczko dla malucha

Trudna sztuka przechowywania – praktyczne i pomysłowe schowki na dziecięce drobiazgi
9 sierpnia 2012
Aranżacja kąciku dla niemowlaka w kawalerce i sypialni
21 czerwca 2015

Najważniejszym meblem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest łóżeczko. Bez względu na to, czy niemowlak ma swój własny pokój czy też zajmuje pokój wspólnie z rodzicami, łóżeczko dla dziecka musi spełniać wiele bardzo wysokich wymagań. Jest to zazwyczaj pierwszy zakup, którego dokonują przyszli rodzice jeszcze na długo przed pojawieniem się dziecka na świecie.

Dlaczego ten mebel jest taki ważny? Dlatego, że w nim właśnie spędza większość czasu dziecko w pierwszych miesiącach swego życia. Jak dokonać właściwego wyboru i na co zwrócić uwagę przy zakupie tego mebelka? Jakie powinno być idealne dziecięce łóżeczko?

Bezpieczne i funkcjonalne.

Pierwsze łóżeczko naszego dziecka powinno być przede wszystkim bezpieczne oraz funkcjonalne. Ten mebel to nie tylko element wystroju wnętrza, to przede wszystkim miejsce, w którym będzie skupiało się życie naszego dziecka w pierwszych miesiącach życia. Zadbajmy zatem o wygodę maleństwa oraz rodziców.

Warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonane dziecięce łóżeczko. Najlepiej sprawdzają się te z naturalnego drewna. Są trwałe i przyjazne dla dziecka. Ważną sprawą jest również to, jakimi farbami łóżeczko zostało pomalowane. Pamiętajmy, że maluch chętnie liże, a później obgryza pręty łóżeczka. Farba powinna zatem być nieszkodliwa dla dziecka.

Kolejna istotna kwestia to odległość pomiędzy szczebelkami łóżeczka. Nie powinna ona przekraczać 6 centymetrów. Zbyt duże przerwy pomiędzy szczebelkami mogą zachęcać dziecko do wkładania pomiędzy nie główki, a to może mieć poważne konsekwencje.

Łóżeczko dla malucha powinno być solidne, stabilne oraz starannie wykończone. Pamiętajmy, że nasze dziecko szybko nauczy się samodzielnie wstawać, tak więc z czasem łóżeczko będzie musiało wytrzymać podskoki i inne formy aktywności naszego malca.

Praktyczne i wygodne dodatki.

Samo łóżeczko to nie wszystko. Warto zadbać o takie dodatki jak odpowiedni materacyk z bawełnianą, łatwą do prania powłoczką, pościel oraz baldachim, który ochroni wrażliwe oczka niemowlęcia przed nadmiernym światłem.

Wygodnym rozwiązaniem stosowanym przy tradycyjnych łóżeczkach są wbudowane w nie szuflady lub półeczki na dziecięce drobiazgi. Często łóżeczka posiadają również blat do przewijania.

Maleńkie dziecko często jest wyciągane i wkładane do łóżeczka. Zadanie to rodzice powtarzają wiele razy każdego dnia. Czynność tę znacznie ułatwiają łóżeczka, które oferują możliwość regulowania wysokości materaca. Dla niemowlaka można ustawić materac na wyższym poziomie, stopniowo go obniżając w miarę jak rośnie. Najniższy poziom świetnie sprawdza się wtedy, gdy maluch potrafi już samodzielnie wstawać.

Łóżeczko rosnące wraz z dzieckiem.

Takie łóżeczko jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy kupić łóżeczko mogące służyć dziecku nie tylko w okresie niemowlęcym, ale i w okresie późniejszym. Tradycyjne łóżeczka najczęściej mają wymiary 120 na 60 cm, tak więc trzeba je wymienić, gdy dziecko trochę podrośnie. Łóżeczko rosnące wraz z dzieckiem, czyli łóżeczko dla niemowlaka i dziecięcy tapczanik w jednym, to praktyczne rozwiązanie i jednorazowy wydatek. Wystarczy zdemontować szczebelki, rozłożyć? i tapczanik dla przedszkolaka jest gotowy.

Komentarze są wyłączone.