Fototapety – kicz czy ciekawa dekoracja?

W jakie lampy zainwestować podczas oświetlania młodzieżowego pokoju?
23 marca 2016

Fototapety

Choć trudno w to uwierzyć, fototapety powracają w chwale na nasze salony, tudzież zaglądają do sypialni lub kuchni. Jeszcze do niedawna kojarzone jedynie z PRL-em, nieco zakurzone i niechciane dekoracje wnętrz, ozdoby ścienne, fototapety, napisy na ścianę. Do dziś można spotkać ich wczesne wersje z lat 80-tych ubiegłego wieku.

Nowe rozpoznanie

Nowe fototapety zyskały lepsze efekty za sprawą stosowanych materiałów i szerokiej palety barw. Decydując się na fototapetę warto zastanowić się nad kilkoma aspektami. Do dużych salonów zdecydowanie lepsze będą duże malowidła w odważnych kolorach. Jeśli chcemy zaaranżować niewielkie pomieszczenie, jak np. sypialnię, mniejsza fototapeta będzie bardziej odpowiednia. Dużym zainteresowaniem cieszą się fototapety czarno-białe, nadające pomieszczeniu wysublimowanego charakteru. Szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchni i jadalni.

Wady i zalety

Dużym plusem jest wrażenie optyczne, które sprawia fototapeta. Umiejętnie dobrana potrafi optycznie powiększyć pomieszczenie. Użycie fototapety tworzy we wnętrzu specyficzny i niepowtarzalny klimat. Dodatkowo taka fototapeta zastępuje nam w pomieszczeniu wszystkie dodatkowe dekoracje. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jednak niesie to za sobą ukrytą pułapkę. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na dodatkowe ozdoby w pomieszczeniu może okazać się, że dojdzie do przesytu. Zamiast klimatycznego miejsca zyskamy raczej nieudaną aranżację wnętrza.

Wybór ściany

Wybór ściany również ma spore znaczenie. Powinna być to ściana znajdująca się naprzeciwko drzwi wejściowych. Skomponowana tak, aby przyciągać nasz wzrok zaraz po przekroczeniu progu salonu lub innego pomieszczenia. Jednak nie może być to ściana znajdująca się naprzeciwko okna, lub taka, na którą słońce świeci przez większość dnia. Efekt odbitego światła spowoduje, że będziemy odczuwać dyskomfort przebywając w takim pomieszczeniu.

Wzory

Duże i geometryczne wzory są jak najbardziej na topie. Jeśli jednak w pomieszczeniu będziemy przebywać przez większość dnia nasze oczy mogą zacząć odczuwać zmęczenie. Bardziej stonowana fototapeta powinna przynieść nam więcej radości.

Komentarze są wyłączone.