Bezpieczeństwo w dziecięcym pokoju

Sypialnia nastolatka
16 czerwca 2012
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
2 lipca 2012

Najważniejsze w pokoju dziecka jest bezpieczeństwo. Dla wielu rodziców to podstawa w trakcie aranżacji tego wnętrza. Pamiętajmy, że dziecko większość czasu będzie spędzało w swym pokoju. Tu będzie spać, tu będzie się bawić. Przygotujmy zatem to wnętrze tak, by mieć pewność, że dziecko jest w nim całkowicie bezpieczne. Jak urządzić bezpieczny pokój dla naszej pociechy? Wystarczy podczas wystroju wnętrza zadbać o kilka spraw, a będziemy mogli mieć pewność, że dziecko w swym pokoju nie zrobi sobie krzywdy.

Bezpieczne meble.

Dzieci mają bujną wyobraźnię i czasami ciężko przewidzieć na jakie pomysły mogą wpaść podczas zabawy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich niebezpiecznych sytuacji, jednak możemy uchronić swą pociechę przed najczęściej zdarzającymi się wypadkami.

Najczęściej przyczyną guzów i siniaków u dzieci jest zbyt bliski kontakt z meblami. Ich ostre krawędzie mogą być dla dziecka poważnym zagrożeniem. Biegnący maluch nie zwraca uwagi na to, gdzie pędzi, a przecież tak ławo o potknięcie? Uderzenie głową w ostry kant może mieć poważne konsekwencje. Ochrońmy zatem dziecko, stosując się do którejś z poniższych zasad. Mamy dwie możliwości. Albo kupimy meble pozbawione ostrych kantów, alby na krawędzi mebli nałożymy specjalne nakładki. Zapewnią one bezpieczeństwo dziecku zaś dzięki oryginalnym kształtom i kolorom staną się jednocześnie ciekawą ozdobą wnętrza.

Myśląc o bezpieczeństwie dziecka warto zaopatrzyć nasze meble, a zwłaszcza drzwi w szafach oraz wysuwane półki w specjalne amortyzatory. Dzięki temu dziecko będzie mogło samo otwierać swoje mebelki bez ryzyka przytrzaśnięcia sobie paluszków. Aby uchronić dziecko przed tego typu wypadkiem warto zamontować również blokadę na drzwiach.

Bezpieczna podłoga.

Dzieci potrzebują sporo wolnej przestrzeni do zabawy, a do tego celu najchętniej wykorzystują podłogę. To na niej rozkładają się ze swymi ulubionymi zabawkami, po niej biegają, czołgają się? Podłoga w pokoju dziecka musi być tak pomyślana, by zapewniła dziecku bezpieczeństwo podczas jego zabaw. Podłoga nie powinna być śliska, gdyż zwiększa to ryzyko upadku rozpędzonego malucha. Unikajmy również progów, które dla dziecka staną się tylko niepotrzebną przeszkodą i dodatkowym zagrożeniem.

Co jeszcze zabezpieczyć przed dzieckiem?

Dzieci są zazwyczaj ciekawskie i same muszą wszystkiego dotknąć. Palec wsadzony do kontaktu ? to żadna nowość. Dbając o bezpieczeństwo dziecka warto gniazdka znajdujące się wewnątrz jego pokoju zabezpieczyć, stosując specjalne nakładki.

Innym przedmiotem niebezpiecznym dla dzieci mogą być szklane klosze. Żyrandol w pokoju dziecka to kiepski pomysł. Unikajmy szkła. Zamiast tradycyjnego szklanego klosza można zamontować przecież kolorowy i wesoły klosz z plastiku lub papieru. Dzięki atrakcyjnym motywom może stać się on ciekawym elementem wystroju wnętrza, a co najważniejsze ? nie musimy się obawiać, że podrzucające zabawkami dziecko zostanie narażone na kontakt ze spadającymi na podłogę kawałkami szkła z rozbitego klosza.

Komentarze są wyłączone.