Funkcjonalność pokoju dziecka to podstawa

Aranżacja kąciku dla niemowlaka w kawalerce i sypialni
21 czerwca 2015
W jaki sposób zaaranżować pokój idealny dla dziecka, a nie dla rodzica?
22 sierpnia 2015

Jeżeli macie zamiar zaplanować jak najlepszy pokój dla dziecka to musicie zdawać sobie sprawę z tego, iż wymaga to naprawdę sporej ilości czasu i nie możecie tego robić na ostatnią chwilę, czyli po tym jak zdecydujecie się zakończyć budowę domu. Jeśli zależy WAm na stworzeniu miejsca dla dziecka, które będzie cechowało się naprawdę świetnymi warunkami dla rozwoju to powinniście podjąć taką decyzję, aby postanowić zaprojektować pokój dziecka już podczas wybierania projektu i wprowadzania w nim zmian. W tym artykule znajdziecie szereg podpowiedzi związanych z tym w jaki sposób powinno się projektować tego typu pokój.

Nie dzielcie pokoju dla dziecka

Przestrzeń w Waszym domu powinna zostać podzielona w taki sposób, dzięki któremu istniałaby możliwość wprowadzania równego rodzaju zmian, jak chociażby zmniejszanie czy zwiększanie pomieszczeń, albo dzielenie oraz ich łączenie. Musicie też pamiętać o tym, iż dane pomieszczenie nie zawsze musi spełniać konkretną funkcję i istnieje możliwość, że to ulegnie zmianie. Przykładowo pomieszczenie, które w projekcie domu zostało określone jako małżeńska sypialnia może po paru latach zostać oddana córce, której to matka natura zdecydowała się na wyrośnięcie z jej niezbyt dużego pokoju.

Aranżacja wielozadaniowego pomieszczenia dla dziecka

Bardzo często spotykanym błędem podczas aranżowania pomieszczeń jest zdecydowanie się na kierowanie się dosyć dziwną zasadą, polegającą na tym, iż dobiera się pomieszczenie do wielkości osoby, czyli jeżeli dziecko jest małe to może mieć mały pokój. Trzeba wiedzieć, że dziecięcy pokój jest pomieszczeniem jak najbardziej wielofunkcyjnym, a w zasadzie nie ma żadnego pomieszczenia, które będzie w stanie łączyć tyle rzeczy w jedno. Takie pomieszczenie nie jest tylko i wyłącznie sypialnią, ale pełni rolę również bawialni, gabinetu do pracy, czy też miejsca spotkań. Istnieje możliwość, że również przejmie rolę plastycznej pracowni, sali tańca, albo pokoju do wykonywania ćwiczeń muzycznych. Tego typu funkcje rozliczne są w stanie w spory sposób doprowadzić do tego, iż będziecie borykali się z większą potrzebą na dodatkową przestrzeń i nierzadko może się okazać, że będą one przeciwstawne sobie.

Funkcje, które spełnia dziecięcy pokój:

Sypialnia – Wymagane jest odpowiednia wyciszona przestrzeń. Dlatego też nie decydujcie się na umiejscowienie łóżka tuż naprzeciwko wejścia, a to dlatego, że doprowadza to do zakłócenia spokoju, zaś jeżeli chodzi o spanie przy oknie to jest to w stanie doprowadzić do tego, iż dzieci będzie się źle czuło w takim wnętrzu, ze względu na niebezpieczeństwo.

Przestrzeń do zabawy – Zabawki tutaj nie wystarczą, potrzeba przestrzeni na podłodze

Strefa nauki – Wymagane jest biurko 1,2 metra i półka z książkami.

Rozwijanie zainteresowań – Talent to nie wszystko, trzeba nad nim pracować.

Kącik towarzyski – Kanapa, fotele i mały stolik, tego dziecko potrzebuje, aby zaprosić przyjaciół.

Komentarze są wyłączone.