W jaki sposób zaaranżować pokój idealny dla dziecka, a nie dla rodzica?

Funkcjonalność pokoju dziecka to podstawa
23 lipca 2015
Meble dzięki, którym pozbędziesz się bałaganu
22 września 2015

Niezwykle często zdarzają się takie sytuacje, że podczas aranżowania pokoju dziecięcego rodzice decydują się spełniać swoje marzenia sprzed lat. Niestety, ale jeżeli chcecie, aby aranżacja wnętrza pokoju dziecięcego była zadowalająca to musicie zdecydować się na to, aby przede wszystkim myśleć o Waszym maluchu. Ponadto uwzględnijcie to, iż z wiekiem potrzeby dziecka się będą zmieniały. Czy istnieje możliwość, aby zaprojektować pokój w taki sposób, aby mógł zmieniać się razem z pociechą, która dorasta?

Pomieszczenie najmłodszych powinno być projektowane w trakcie chodzenia na kolanach. Pamiętaj też o tym, że takie dziecko potrzebuje też Twojej pomocy, dlatego zorganizuj odpowiednio przestrzeń do przewijania, karmienia i porządkowania ubranek.

Dzieci, które są starsze powinny bardziej się udzielać w dyskusji o pokoju, dlatego też pomyśl o tym, o czym takie dziecko marzy. Nastolatek najlepiej jeżeli zostanie zaproszony do urządzania oraz projektowania. Malowanie ścian jest niezwykłym sposobem na spędzanie razem czasu.

Warto też myśleć o wysokim poziomem w kwestii estetyki i nie dawać upustu swym emocjom, które tak naprawdę nie muszą się wiązać z potrzebami jakie ma dziecko. Prawda jest taka,że moda, czy też potrzeby dziecięce, które nie zostały zrealizowane za młodu są w stanie odbić się na każdym dziecku i na funkcjonalności pomieszczenia. Co z tego, że wnętrze będzie wyglądało fantastyczne, jeżeli nie będzie można tam pod żadnym pozorem schować zabawek czy ubrań.

O czym pamiętać przed urządzeniem dziecięcego pokoju?

Dzieci zależnie od tego jaki posiadają wiek potrzebują całkowicie innego spojrzenia na swoje potrzeby. Niezwykłym plusem jest oczywiście to, iż w zasadzie ze sporym wyprzedzeniem możecie zdecydować się na przewidzenie tego.

Małe dziecko powinno posiadać pokój, który umiejscowiony jest jak najbliżej sypialni rodziców. Dziecko w wieku nastoletnim zapewne chciało mieć pokój przy drzwiach. Dobrze też będzie czuło się na poddaszu czy w sytuacji, gdy będzie miało wydzielone oddzielne skrzydło budynku. Jeżeli odpowiednia wielkość domu oraz budżet na to pozwolą, tuż przy pokoju nastolatka powinna znajdować się garderoba, osobna łazienka oraz schowek.

Najmłodsze dzieci nie mają potrzeby, aby posiadać niesamowicie wielki pokój. W zasadzie będzie wystarczyło, gdy zdecydujecie się na pomieszczenie rzędu 11 metrów kwadratowych. Dzieci już do szkolnego wieku i tak w zasadzie będą chętniej bawiły się w otoczeniu rodziców, ponieważ lubią rysować w kuchni, czy bawić się klockami w salonie.

Dzieci już siedmioletnie zaczynają powoli lubić być same. Lubią decydować się zapraszać kolegów oraz koleżanki. Najlepiej będą się czuli wtedy kiedy to ich goście będą mogli zostawiać na noc. Dlatego warto postarać się o specjalne miejsce do spania dla nich, które powinno być w pokoju u dzieci. Może przyjść taka sytuacja, że 11 m2 będzie zbyt małą powierzchnią.

Komentarze są wyłączone.